AKTUALNOŚCI
Już tylko miesiąc dzieli nas od kolejnego Marszu Niepodległości. Każda edycja tego wydarzenia gromadzi dziesiątki tysięcy patriotów, którzy wspólnie chcą świętować rocznicę przywrócenia na mapy Europy niezawisłego państwa polskiego. Przygotowanie i przeprowadzenie obchodów na tak dużą skalę wymaga wielomiesięcznych przygotowań oraz drobiazgowego planu i finalnie dokładnej jego realizacji w dniu 11 listopada.
Pośród wielu trybików tego precyzyjnego mechanizmu działa też sekcja medyczna Straży Narodowej. Ratownicy i wolontariusze sekcji zapewniają pierwszą pomoc wszędzie tam, gdzie pojawia się Straż: na demonstracjach, marszach, procesjach religijnych a w ostatnich miesiącach również na granicy z Ukrainą i w głębi tego kraju. W pierwszych dniach po eskalacji konfliktu wojny zorganizowana została w Medyce baza dla ratowników do udzielania pierwszej pomocy uchodźcom. Zbudowano punkt medyczny, magazynowy oraz socjalny wraz z dodatkowymi przestrzeniami do schronienia i odpoczynku dla uciekających przed wojną Ukraińców. Wielokrotnie dochodziło tam do ataków epilepsji, najczęściej na tle nerwowym, stanowiących również zagrożenie dla życia i zdrowia poszkodowanych. Odnotowano przypadki zasłabnięć i omdleń, spowodowanych najczęściej zmęczeniem fizycznym i psychicznym, ale także wychłodzeniem organizmu. Adresatem naszej pomocy była również lokalna społeczność Polaków mieszkających na Ukrainie w rejonie przygranicznym oraz w Charkowie. W ostatnich miesiącach sekcja medyczna zabezpieczała również m.in. Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny, Marsz Powstania Warszawskiego oraz wydarzenie „Broń Królowej” pod Jasną Górą. Namioty ratowników w każdym z tych przypadków otwarte były na wszystkich potrzebujących pomocy medycznej.
Swoją fachowość ratownicy i wolontariusze podnoszą nieustannie przez cały rok, doskonaląc się teoretycznie i praktycznie z zakresu zagadnień medycyny taktycznej oraz wg wytycznych TCCC (Technical Combat Casualty Care). Regularnie prowadzone są też dla zainteresowanych szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla dorosłych, młodzieży i dzieci z wykorzystaniem wyspecjalizowanego sprzętu szkoleniowego. Służą temu będące na wyposażeniu sekcji: fantomy do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej dorosłych, dzieci i niemowląt; szkoleniowy defibrylator AED; kamizelka ACT-Fast do ćwiczeń z pierwszej pomocy w przypadku zadławień dorosłych i niemowląt. Używane są również: apteczki szkoleniowe z podstawowym wyposażeniem do nauki udzielania pierwszej pomocy oraz indywidualne wyposażenie ochronne takie jak rękawiczki i maseczki do sztucznego oddychania. W ramach szkoleń z udzielania pierwszej pomocy z elementami TCCC wykorzystywane są: fantomy wyposażone w maski umożliwiające ćwiczenie udrażniania dróg oddechowych z zastosowaniem rurek ustno-gardłowych Guedel; model głowy umożliwiający naukę zabezpieczania drożności dróg oddechowych za pomocą masek krtaniowych, rurek nosowo-gardłowych, rurek ustno-gardłowych oraz do ćwiczeń oczyszczania jamy ustnej; trenażer tamowania krwotoków zewnętrznych do ćwiczeń zakładania opaski uciskowej i opatrywania ran; zestaw do pozoracji ran i obrażeń.
Bez wątpienia ogromnym wyzwaniem dla ratowników jest wielotysięczny tłum biorący udział w pochodzie przez stolicę w dniu 11 listopada. Bezwzględnym priorytetem organizatorów Marszu Niepodległości jest bezpieczeństwo uczestników, nad którym pospołu czuwa Straż Marszu Niepodległości oraz właśnie sekcja medyczna Straży Narodowej. Obie te formacje są niezbędne z punktu widzenia logistyki, sprawnego przejścia i udzielania pierwszej pomocy. Ostatnim etapem przygotowań będą dwa weekendowe szkolenia: w soboty przeprowadzone one będą dla Straży Narodowej, natomiast w niedziele sekcja medyczna wesprze swoją wiedzą i doświadczeniem koleżanki i kolegów ze Straży Marszu Niepodległości.
Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego
Znajdź nas na Facebooku, podążaj na Twitterze i obserwuj na Instagramie!
Polityka Prywatności Copyright ©2021 Straż Narodowa - Wszelkie prawa zastrzeżone.